Popis
Vanilkový lusk Bourbon Madagaskar BIO (17-20 cm)
Pěstování pravé vanilky je časově náročné a zkušený pěstitel musí vynaložit velmi mnoho energie, než může sklidit očekávané plody. Na světě najdeme asi 110 druhů vanilky.
Pravá vanilka je rostlina Vanilla planifolia neboli Vanilkovník plocholistý, popínavá tropická orchidej dorůstající běžně kolem 20 metrů. Vanilka je druhé nejdražší koření na světě hned po šafránu. Na třetím místě je kardamom. Přečtěte si, proč je vanilka tak drahá a kolik práce se skrývá za jedním vanilkovým luskem.
Jak se vanilka pěstuje
Nejzajímavější na celém procesu je ruční opylování vanilkových květů. Zahradníci musí pravidelně květy kontrolovat, protože kvetou pouze několik hodin. Během nich musí dojít k opylení. Rostlina kvete a rodí nejdříve za 3 roky po vysazení a květ vanilky dozrává v plod přibližně za čtvrt roku.
Sklízí se podlouhlé žlutozelené lusky, které se musí utrhnout ve správný čas, aby nedošlo k otevření tobolky. Než se vanilkový lusk dostane do podoby, jak ho známe čeká ho ještě dlouhá cesta.
Existují dva typy zpracování suché a mokré. Suché se používá v Mexiku a mokré v Indonésii. Suchá technika probíhá tak, že 6-8 měsíců se lusky mírně zahřívají, následně se suší 3-6 měsíců na slunci, následuje fermentace ve vlněných textiliích, a nakonec se skladuje ve vzduchotěsných nádobách. Při mokrém zpracování se tobolky vanilkovníku spaří horkou vodou a rychle se osuší. Po vystavení slunci se nechají uložené dosušovat až 8 měsíců.
Charakteristická chuť vanilky je nasládlá a velmi lahodná. Madagaskarská vanilka je vnímána jako sladká. (Mexická je více kořeněná a indonéská chutná po exotických květech).
Jakou má vanilka historii
Plody této liány jako první začali používat Toltékové a Aztékové v jihovýchodním Mexiku. Nazývali jej thilxochitl, což znamená černý lusk. Již v 16.století používali zcela běžně toto koření například k dochucování kakaa, pokrmů, nebo i k léčení horečky. Když poprvé španělští dobyvatelé ochutnali tradiční kakaový nápoj s vanilkou, doslova jim učaroval. Právě díky Španělům se vanilka dostala do Evropy.
Až kolem 18. století se začala používat i mimo kuchyni. Přidávala se k provonění tabáku, nebo jako esence do parfémů. Až do 19. století se 100 % vanilky pěstovalo výhradně v Mexiku. Na Madagaskar se dostal vanilkovník právě díky španělským cestovatelům. Dnes pochází více jak polovina oblíbeného koření právě z Madagaskaru, kde v té nejlepší péči vyrůstají plody nejvyšší světové kvality.
Použití vanilkového lusku
Nejcennější část vanilkového lusku je jeho vnitřní obsah. Když podélně rozřízneme tupou stranou nože usušený lusk, nalezneme uvnitř dřeň s malinkými černými zrníčky. Ty vyškrábeme z obou polovin lusku. Použít můžeme jak zrníčka s dření, tak lusky. Zbylé lusky můžeme jednoduše hodit do lahve s alkoholem a nechat louhovat. Například rum dostane sladší chuť a úžasné orchidejové aroma. Svařené víno lze tímto způsobem dokořenit také. Obsah lusku se používá na přípravu dezertů, zmrzliny, koktejlů, do pečení, cukroví, krémů a různých nápojů.
Doma si můžete vyrobit vlastní vanilkový cukr. Celý lusk bourbonské vanilky rozmixujte v kuchyňském robotu a smíchejte s krystalovým nebo moučkovým cukrem. Uchovávejte v zavřené dóze.
Složení
100% Bourbonská vanilka - lusk*
*Produkt kontrolovaného ekologického zemědělství.
Délka lusku: 17-20 cm
Země původu
Madagaskar (mimo EU)
Skladování
Skladujte v temnu, chladu a suchu. Nepřekračujte teplotu 15°C.
Vanilkové lusky nikdy neskladujte v původním pytlíku, ale je zapotřebí je občas nechat nadýchat, aby se předešlo plísním.
Vlastnosti | BIO |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.