Vše co potřebujete vědět o aleppském mýdle
Nejstarší tuhé mýdlo na světě
Aleppské mýdlo se vyrábí zdlouhavým, tradičním způsobem již od starověku. Pochází ze Sýrie, z města Aleppo, které je již více než 1000 let známé výrobou nejkvalitnějšího mýdla vyrobeného z vysoce kvalitních olejů (olivového a vavřínového), které jsou zpracovány za studena.
proč si lidé vybírají mýdlo z aleppa?
Stejně jako po tisíce let je toto aleppské mýdlo stále s láskou vyráběno ručně, z místních surovin, ve známých manufakturách, broušeno a opatřeno puncem, díky kterému je každý kus jedinečný. Díky 100% přírodnímu složení mýdla je zcela biologicky odbouratelné. Vyhovuje všem typům pleti, dokonce i té dětské.
jak vybrat mýdlo podle typu pleti
Přesný poměr míchání olivového a vavřínového oleje určuje, pro jaký typ pleti je mýdlo vhodné.
Nízké procento vavřínového oleje - Vysoký podíl vavřínového oleje není dobrý pro citlivou pokožku a může vést k podráždění. Aby nedošlo k podráždění pokožky, doporučujeme mýdlo s nízkým podílem vavřínového oleje.
Střední podíl vavřínového oleje - Hydratační přírodní mýdla jsou obecně dobrá pro suché typy pleti. Aleppské mýdlo se středním procentem vavřínového oleje je v tomto případě dobrou volbou.
Vyšší podíl vavřínového oleje - Vavřínový olej je vysoce kvalitní esenciální olej s uklidňujícím účinkem na pokožku. Proto je aleppské mýdlo s vysokým podílem vavřínového oleje vhodné pro mastnou pleť.
Jak se vyrábí Aleppské mýdlo?
Mýdlo se vyrábí z pravých rostlinných olejů (olivový a vavřínový), vody a přírodní sody. Olivový olej je uchováván v podlahových kotlích, které jsou tradičně zahřívány na otevřeném ohni. Olej se v kotlích vaří až tři dny a musí se pravidelně míchat. Postupně se do oleje přimíchává voda a soda (soda je speciální minerální sůl, která spolu s vodou přispívá ke zmýdelnění olivového oleje, ten se rozkládá na glycerin a sodnou sůl – tento proces se také nazývá vysolování).
Vavřínový olej se přidá těsně předtím, než je olej úplně vysolený. V závislosti na receptuře mýdla se používají různé léčivé byliny a vonné oleje. Po vysolení mýdla kotle odčerpají roztok sody a oddělí mýdlovou směs. Také čistí mýdlo vodou, dokud nezmizí všechna pěna. Vzniklá směs se rozprostře na podlahu, uhladí se (aby mýdlo dosáhlo rovnoměrné tloušťky) a nechá se tuhnout (to může trvat až 40 hodin). Mýdlo se poté ručně zpracuje a opatří tradiční pečetí mýdlárny.
Hotové kostky mýdla se pak skladují ve vzdušných, suchých místnostech po dobu šesti až devíti měsíců. Skladováním povrch mýdla dále tvrdne, zatímco jádro si zachovává původní měkkou konzistenci. Barva se také mění v průběhu měsíců. Uvnitř má aleppské mýdlo nazelenalou barvu. Povrch navenek oxiduje a získává nahnědlé zbarvení. Mýdlo z čerstvé produkce má trvanlivost minimálně 6 let.